طرح درس جغرافیا پایه چهارم مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
میانگین امتیار کاربران: / 3
ضعیفعالی 
نوشته شده توسط Administrator   
دوشنبه, 09 آبان 1390 ساعت 02:10

طرح درس جغرافیا درس نقشه

بسم الله الرحمن الرحیم

 

مشخصات كلي :

نام درس : جغرافیا پایه ی چهارم

موضوع درس : نقشه چیست؟

صفحات : 11تا16

شماره ی طرح درس:سه3

تعداد دانش آموزان :30نفر

زمان : 50 دقيقه

تاریخ:      /        /-139

 

هدف كلي: آشنایی فراگیران با نقشه

هدفهای جزیی:(در قلمرو دانش ها،مهارت ها ونگرش ها)

درپایان این درس، از فراگیران انتظار می رود:

1-   فراگیر با مفهوم نقشه آشنا شود.

2-    فراگیر با مفهوم راهنمای نقشه آشنا شود.

3-   فراگیر نحوه ی تهیه ی نقشه یاد بگیرد.

4-   فراگیر بتواند نقشه ی ساده ای از محل زندگی خود رسم کند.

5-   فراگیر با کمک راهنمای نقشه،معنای علامت های نقشه را بفهمد.

6- نسبت به استفاده از نقشه و راهنمای آن علاقه نشان دهندو کنجکاو باشند.

هدف های رفتاری(عملکردی)

الف:شتاختی

1- فراگیر با مفهوم نقشه آشنا می شود.

2- فراگیر با مفهوم راهنمای نقشه آشنا می شود.

3- فراگیر نحوه ی تهیه ی نقشه یاد می گیرد.

4-مطالبی درباره ی نقشه وراهنمای نقشه بیان می کنند.

5- نقشه وراهنمای نقشه را تعریف می کنند.

 


ب: مهارتها

1- فراگیران  چیزهایی را روی میز می گذارند و شکل آن ها را از بالا رسم می کنند.

2- فراگیران با راهنمایی وکمک معلّم نقشه ی کلاس خود را می کشند.

3- فراگیران با راهنمایی وکمک معلّم برای نقشه ی کلاس خودکه کشیده اند،راهنمای نقشه درست می کنند.

4- فراگیران با کمک راهنمای یک نقشه نام شکل ها را در کنار آن ها روی نقشه می نویسند.

5- فراگیران متناسب با راهنمای نقشه شکل های روی  نقشه  را رنگ آمیزی می کنند.

ج)نگرش ها

1- نسبت به نقشه وراهنمای آن ونحوه ی تهیه ی آن هاعلاقه نشان می دهندو کنجکاو می شوند.

2- درحین انجام کار گروهی به مزایا و اهمیت آن پی می ببرند.

3-درانجام کارهای گروهی ازخود علاقه مندی واحساس مسئولیت نشان می دهندوبا دیگران به خوبی همکاری می نمایند.

4-در پاکیزه نگه داشتن نقشه ها ازخود علاقه نشان دهند.

مفاهیم کلیدی: نقشه – راهنمای نقشه – علامت های نقشه

رفتار ورودی فراگیران:

1-مطالب درس های قبل را فرا گرفته باشند.(دانشی،مهارتی،نگرشی)

2- نحوه ی فعالیت را در گروه فرا گرفته باشد. (مهارتی،نگرشی)

3- قدرت تصور و تجسم را داشته باشد.(مهارتی)

4-بتواند آنچه را که مجسم می کند،بیان نماید. (دانشی،مهارتی،نگرشی)


5-متن درس را بخواندو واژه های آشنا را معنی کند. (دانشی،مهارتی،نگرشی)

الگوی یادگیری:

الگوی ساختن گرایی

رویکرد ها:

1-رویکرد شاگرد محور

2-رویکرد فعالیت محور

3-رویکرداکتشافی

4-رویکرد حل مسئله

6-   رویکرد همیاری

روش تدریس(روش ياددهي و يادگيري):

تلفیقی (ساخت گرا،همیاری،حل مسئله،سخنرانی،پرسش وپاسخ،بحث وگفتگو ،روش فعال و گروهي ،اکتشافی و...)

وسایل کمک آموزشی مورد نیاز: كتاب درسي – نقشه – تابلوی آموزشی(تخته سیاه) - گچ – مداد رنگی –کاغذ رسم نقشه یا کاغذ نقاشی –مداد تراش وجامدادی یا وسایل دیگر برای رسم شکل آن ها.

مهارت های زندگی به کار گرفته در طراحی آموزشی:

مشورت،تصمیم گیری،تفکر انتقادی،حل مسئله،مسئولیت پذیری،ارتباط مؤثر،خود آگاهی.

هوش های انسانی در رابطه با طراحی آموزشی:


هوش زبانی،هوش مکانی،هوش میان فردی،هوش درون فردی، هوش فضایی

ت

الگوی برقراری ارتباط

ارتباط افقی با سایر دروس:

- درارتباط با هنر (استفاده از رنگ ها،نقاشی و...)

- در ارتباط با درس فارسی ( گسترش دامنه ی لغات ،گوش دادن ، سخن گفتن و ...)

- در ارتباط با علوم ( محیط زیست، مقایسه کردن و...)

مدل چیدن کلاس:

دایره ای و گروه بندی

روش گروه بندی:

تصادفی وبا کمک مهره های رنگی

 

 

 

 

 

جدول زمانبندی:

 

ردیف

فعالیت

زمان به دقیقه

1

مرحله ی آمادگی

5

2

ارزشیابی تشخیصی

5

3

ایجاد انگیزه و ارائه درس جدید و ارزش یابی تکوینی

25

4

جمع بندی

5

5

ارزشیابی پایانی

5

6

تعیین تکلیف و فعالیتهای خارج از کلاس

5

7

جمع

50

مراحل تدریس:

آخرین بروز رسانی در دوشنبه, 09 آبان 1390 ساعت 02:18
 

نظرسنجی

مطالب سایت تا چه حد به پیشرفت شما کمک میکند؟
 

خبرخوان

هیچ خبرخوانی مشخص نشده است